Nie masz produktów w koszyku.

- Poradnik chustowy marki ByKay Bibabu.pl

przez Anna Lisiecka 17.10.2013 11:22 Komentarze

Porady i wskazówki dotyczące noszenia dzieci w chuście od marki BYKAY.

Przeczytaj, zanim po raz pierwszy założysz chustę!

 • Na wypróbowanie chusty po raz pierwszy wybierz odpowiedni moment , gdy dziecko jest spokojne i zadowolone (na przykład po obiedzie lub drzemce). Na początku możesz też wykorzystać lalkę. Pamiętaj, że dziecko reaguje wraz z Tobą - im będziesz spokojniejsza/ -y i bardziej cierpliwa/ -y, tym spokojniejsze będzie dziecko.
 • Podczas umieszczania dziecka w chuście wyprostuj się - grawitacja pomoże utrzymać je bezpiecznie i będziesz mogła/ mógł swobodnie naciągnąć chustę.
 • Przy pierwszych kilku próbach możesz czuć się trochę niepewnie. Aby poczuć się lepiej, poproś o pomoc drugą osobę lub stań przed lustrem. Możesz też poruszać się, siadać, kucać w pobliżu kanapy lub przy dużych poduszkach.
 • Gdy umieścisz dziecko w chuście po raz pierwszy – poruszaj się normalnie. Możesz chodzić, siadać, kołysać się, aby uspokoić dziecko i pozwolić mu usadowić się jak wygodnie.
 • Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie utrzymać główki, wsparcie dają trzy elementy chusty - dwa pasy ramienne i pas brzuszny jak najwyżej naciągnięte na plecy i szyjkę maleństwa.  Te elementy będą wspierać kark dziecka.
 • Jeżeli oboje - Ty i dziecko - jesteście już przyzwyczajeni do noszenia w chuście, staje się ona idealnym sposobem na uspokojenie i wyciszenie maleństwa.
 • Pierwsze próby nie udały się ?  Nie martw się, jutro zrobisz to o wiele lepiej! :-)

 Ubieranie siebie i dziecka do chusty:

 • Dziecka nie należy ubierać za ciepło! Pamiętaj, że będzie ono otulone szczelnie chustą, z której będą wystawały mu tylko nóżki, rączki i głowa (w zimie koniecznie nałóż czapkę). Poza tym dziecko korzysta z ciepłoty twojego ciała. W zimie wystarczy ubrać na siebie tylko płaszcz i czapkę. Jeśli dodatkowo ubierzesz ciepło dziecko to prawdopodobnie będzie mu za gorąco.
 • Przy dobrej pogodzie kurtka lub płaszcz stają się zbędne.  Podczas korzystania z chusty dziecko powinno być lekko ubrane. Uważaj, aby go nie przegrzać! Podczas spaceru zwróć uwagę na znaki jakie będzie dawało: czy ma rumieniec na twarzy, czy płacze, czy jest spocone, czy ma ciepłą szyję.  Wszystkie te sygnały będą świadczyć o tym, że dziecku jest za gorąco!

Zakładanie chusty:

 • Chusta powinna być związana zgodnie z instrukcją, ale z rozsądkiem. Ważne jest, aby chustę mocno związać na sobie. Jeśli zawiążesz ją zbyt lekko to zauważysz, że dziecko „wisi” za głęboko. Im mocniej zwiążesz chustę, tym wyżej będzie siedziało maleństwo. Po kilku razach nabierzesz wprawy i sama/ sam przekonasz się co jest najbardziej komfortowe dla was obojga.
 •  Aby wyjąć dziecko z chusty, nie trzeba jej rozwiązywać. Gdy dziecko jest w chuście w pozycji embrionalnej należy przytrzymać dziecko obiema rękami pod paszkami i podnieść je do góry. Gdy natomiast dziecko jest w pozycji bocznej - aby je wyjąć należy przesunąć rękę pod dziecko i wyjąć je ze złożonej 'w hamak' chusty.
 •  Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, lepiej skierować węzeł wiązania chusty do przodu w celu zwiększenia komfortu.

Ostrzeżenie!

 • Badania wykazały, że jeśli nie trzyma się dziecka we właściwej pozycji i nosi je skierowane do przodu (od 3 miesięcy, nogi na zewnątrz, plecki dziecka dotykają twojego brzucha, dziecko obserwuje świat, ale nie widzi twojej twarzy), pozycja ta może bardzo obciążać plecy dziecka! Dlatego nie zaleca się noszenia dziecka w ten sposób! Zaleca się natomis korzystanie z ergonomicznej pozycji BBN.
 • Nie jeździć na rolkach, na rowerze lub samochodem z dzieckiem w chuście. Zawsze należy być czujnym i unikać potencjalnie niebezpiecznych działań.

Karmienie piersią z dzieckiem w chuście:

 • Podczas noszenia dziecka w chuście bardzo łatwo można go karmić. Upewnij się, że jest mu wygodnie i czuje się bezpiecznie w chuście. Najlepsza do karmienia jest pozycja embrionalna, ale każda metoda jaką wypróbujesz i która się sprawdzi – będzie dla ciebie dobra! Możesz poluzować lekko chustę, tak aby twoje dziecko osiadło w niej nieco niżej. Podnieś koszulę i opuść w dół biustonosz. Przesuń pierś na bok lub w górę w razie potrzeby, brodawkę wsuń do ust dziecka.  W ten sposób może ono pić spokojnie i nikt tego nawet nie zauważy! Jeśli nie uda ci się od razu, spróbuj ponownie nieco później. Bądź cierpliwa! Kluczem do sukcesu jest znalezienie metody, która będzie najlepsza dla waszej dwójki oraz spokój.

Kiedy można używać chusty?

Chusta ByKay jest wielofunkcyjna! Możesz jej używać jako koc, matę do zabawy, czy okrycie do wózka.

 • Kiedy chcesz, aby Twoje dziecko było jak najbliżej Ciebie.
 • Kiedy chcesz spełniać potrzeby swoje i dziecka.
 • Kiedy dziecko jest niespokojne i chcesz je uspokoić i wyciszyć.
 • Kiedy idziesz na zakupy lub gdzieś, gdzie przejażdżka wózkiem będzie utrudniona.
 • Kiedy chcesz mieć wolne ręce.
 • Kiedy bolą cię już ramiona, szyja i ręce od kołysania dziecka

Czyszczenie:

Chusty należy prać w ciepłej wodzie  (max. temp. 40 ˚ C) z podobnymi kolorami. Należy stosować delikatne środki piorące, odpowiednie dla danych kolorów. Nie wolno suszyć w suszarce!

Chusty holenderskiej marki BYKAY możesz kupić tu: http://www.bibabu.pl/w-podrozy/chusty.html

Skomentuj

* Wymagane pola