Nie masz produktów w koszyku.

- Noszenie dziecka w chuście - wady i zalety Bibabu.pl

przez Edyta 18.04.2018 11:55 Komentarze

Chusta do noszenia dziecka – kilka najważniejszych informacji

Wybór pierwszej chusty do noszenia dziecka może na pierwszy rzut oka wyglądać skomplikowanie i trudno. Różne rodzaje chust, ich rozmiary oraz sposoby splotu tkaniny wymagają przyjrzenia się tematowi, zapoznania się z nim i dopasowania najlepszego modelu dla siebie i dziecka.

Chusta do noszenia dziecka powinna być dopasowana do jego wieku lub wagi. Podstawowe modele chust przeznaczone są dla dzieci do 4 roku życia, lub gdy ich waga osiągnie przedział 18 – 20 kilogramów. W tym momencie należy zaznaczyć, że nie każda pozycja będzie odpowiednia dla Twojego malucha na cały ten okres – rodzaj chusty powinien się zmieniać w zależności od jego wieku oraz etapu rozwoju.

Długości chust do noszenia dzieci są różne, mają zazwyczaj od 2,5 m do 5,5 m, a rozmiar, który jest najbardziej uniwersalny to długość 4,60 m. Pamiętaj, że chusty o takiej długości dają możliwości różnych rodzajów wiązań.

Ważnym elementem stanowiącym podstawę wyboru idealnej chusty do noszenia dziecka jest rodzaj materiału. Najpopularniejsze są elastyczne chusty z dzianiny, które pozwalają na wygodne i dokładne wiązanie. Są one szczególnie polecane dla wcześniaków oraz maluchów o wadze do 10 kilogramów. Chusty wykonane z materiałów o splocie żakardowym, skośno-krzyżowym, diamentowym dopasowują się do pozycji dziecka i są polecane dla starszych maluchów. Można również spotkać chusty do noszenia o prostym splocie, przez co są cieńsze i bardziej przewiewne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w ciepłe dni. Tkane chusty do noszenia dziecka mają również kilka innych zastosowań – mogą być używane jako kocyk, parawan, a nawet hamaczek lub huśtawka.

Zalety noszenia dziecka w chuście

Wiele osób podkreśla, że największą zaletą noszenia dziecka w chuście jest możliwość nieustannego budowania szczególnie bliskiej więzi między rodzicem, a maluszkiem. To szczególnie ważne, ponieważ dziecko od pierwszych dni potrzebuje naszej bliskości i ciepła ze względu na swój naturalny odruch. Istotne jest również właściwe noszenie dziecka – jeżeli wybierzesz odpowiednią pozycję będziesz wspierać właściwy rozwój swojej pociechy, szczególnie, że niektóre z wiązań mają na celu ułożenie dziecka w sposób, który kojarzy ono z chwil, gdy przebywało w łonie matki. Noszenie dziecka w chuście pozwala ponadto na rozwijanie zmysłu równowagi i powstawanie odpowiednich bodźców podczas ruchu, dzięki czemu obniża się również poziom stresu. Nie tylko Twoja pociecha może czerpać korzyści z noszenia w chuście. Ten sposób przebywania z dzieckiem pozwoli na odciążenie Twojego kręgosłupa i zachowanie prawidłowej postawy podczas chodzenia. Nie zapominaj również, że nosząc dziecko w chuście masz wolne ręce jednocześnie mając swój skarb cały czas przy sobie.

Czy są jakieś wady noszenia dziecka w chuście?

Chociaż jest wiele zalet noszenia dziecka w chuście należy uczciwie wspomnieć, że wśród rodziców pojawiają się również uwagi o pewnych wadach. Pierwszą z nich może dla niektórych osób być cena, która waha się zazwyczaj od 150 zł do nawet 500 zł. Owszem, jest to wydatek, który jednak warto porównać z zakupem wózka, którego modele też należy zmieniać i dostosowywać do wieku dziecka. Wśród wymienianych wad noszenia dziecka w chuście pojawiają się też głosy o bólach kręgosłupa, jednakże najczęściej może wynikać to z źle dobranego wiązania lub noszenia dziecka gdy osiągnie ono już zbyt dużą wagę.

 Noszenie dziecka w chuście ma swoich zwolenników i przeciwników – jest to oczywista rzecz. Warto na początku, szczególnie jeżeli mamy duże obawy, spróbować pożyczyć dobrze dopasowaną chustę by sprawdzić, czy to rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie. Warto też wspomnieć, że dla początkujących mam organizowane są różnorodne warsztaty, na których nauczysz się jak prawidłowo wybrać chustę do noszenia dziecka, jak ją wiązać oraz wielu innych przydatnych informacji, które ułatwią Ci codzienne życie. 

 

Kolekcja

Brak produktów spełniających kryteria.

 

Skomentuj

* Wymagane pola